Дәүләт комитеты Идарәсенең утырышы узды

2018 елның 7 декабре, җомга

Бүген Александр Груничев рәислегендә узган Дәүләт комитеты Идарәсе утырышында идарә әгъзалары 21 мәсьәләне карады. Сораулар арасында – 2019 елның 1 гыйнварыннан республика халкы өчен газга ваклап сату бәясен билгеләү. Нәкъ менә НДС ставкасын үзгәртү 18дән 20% ка кадәр элек билгеләнгән бәяләрне яңадан карауны таләп итте. Халык өчен НДС күләмен үзгәртүне исәпкә алып, 2019 елның беренче ярты еллыгында газ бәясе 5,66 сум/куб. м тәшкил итәчәк.

"Татэнерго» АҖ филиаллары өчен катнаш эшләп чыгару режимында җитештерелә торган җылылыкка тарифлар түбәндәге күләмдә билгеләнде:

Казан ТЭЦ 1, 2 “ - 2019 елның I яртыеллыгында-9,4% ка, икенче яртыеллыкта-беренче яртыеллыкка караганда 0,5% ка үсеш. "Зәй ГРЭСЫ» – I яртыеллыкка тариф 13,4% ка, икенче яртыеллыкка-беренче яртыеллыкка карата 0,2% ка кимегән.

«Чаллы ТЭЦ» өчен Тариф беренче яртыеллыкка үзгәрешсез кабул ителде, икенче яртыеллыкка – 4,7% ка үсеш белән.

2019 елга «Түбән Кама ТЭЦ» ҖЧҖ өчен катнаш эшләп чыгару режимында җитештерелә торган җылылыкка тариф 17,5 % ка үсеш белән билгеләнгән.

Югарыда аталган тарифлардан тыш, идарә әгъзалары 2019-2021 елларга «Экострой Инжиниринг» ҖЧҖ һәм «Челтәр компаниясе» ААҖ челтәр оешмалары арасында үзара исәп-хисаплар ясау өчен электр энергиясен тапшыру хезмәте күрсәтүгә индивидуаль тарифлар билгеләде

2019 елга «Татэнергосбыт» АҖ электр энергиясен гарантияле тәэмин итүче тарафыннан арттырылган өстәмә тарифлар билгеләде; тарифларга төзәтмәләр кертте һәм су белән тәэмин итүгә, эчәргә яраклы суга, техник суга, агынты суларны чистартуга һәм транспортлауга, салкын суны транспортлауга, җылылык бирүгә тарифлар билгеләде.

Каралган мәсьәләләрнең тулы исемлеге белән түбәндәге сылтама буенча танышырга мөмкин:

Утырыш беркетмәсе сылтама буенча урнаштырылачак: http://kt.tatarstan.ru/rus/protokoli-zasedniy-pravleniya-gosudarstvennogo.htm