БӨЕК ВАТАН СУГЫШЫ ГЕРОЙЛАРЫ ИСТӘЛЕГЕНӘ ДИВАР проектын дәвам итәбез

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Сезнең алда ведомство хезмәткәрләренең сугышларда катнашкан, тылда эшләгән, ватан намусын саклаган, ә сугыштан соңгы елларда аны Бөек державага әйләндергән туганнары.

Кәшапов Мөхәммәтдин Кәшәфетдин улы Бакалы районы, Яңа Тымытык авылында туган. Бөек Ватан сугышында катнашучы. 1910 елның 11 ноябрендә туган. 2007 елның 6 августында вафат була. Сугыш алдыннан колхозда эшли, колхоздан Мәскәү метрополитенын төзү өчен Мәскәүгә командировка белән җибәрелә. 1942 елның көзендә аны Бакалы районы хәрби комиссариатыннан Ленинградка алып китәләр, шуннан ул сугыш башлый. Җиңүне 1945 елның маенда Берлинда каршы ала. Шуннан соң аларның гаскәрләрен шунда ук совет-япон сугышына алып китәләр, анда ул җитди яралана, шул исәптән иңбашына яралана.

1946 елның җәендә Мөхәммәтдин - Кәшапованың хатыны Шәмседоха Мөхәммәтзарифовнага (24.12.1911-05.09.1996) иренең һәлак булуы турында хат килә. 1946 елның көзендә, өч айдан соң, яраланган Мөхәммәтдинне иптәшләре өенә алып кайта.

Шәмседоха, белем, тәҗрибә һәм иман белән коралланып, ирен аякка бастыра, шуннан соң ул колхозда Яңа Тымытыкта һәм күрше авылдагы авыл советында умартачылык бригадиры булып эшләвен дәвам итә.

Мөхәммәтдин һәм Шәмседоханың балалары: Рауза, Гөлниса, Мирхәт, Илфат (сугыш елларында бер айлык бала булып вафат була, 1941 елда), Гөлҗиһан, Марат, Нәфисә.