Каршылыкларны карау комиссияләре турында

2021 елның 22 июлендәге 450/2021 номерлы Татарстан Республикасы Тарифлар буенча дәүләт комитеты боерыгы нигезендә, бәяләрне (тарифлар) билгеләү турында карар һәм тарифларны кабул итү процедурасына таләпләрне билгеләүче башка карарлар кабул итү регламенты расланды. Аерым алганда, әлеге процедураны узу этапларының берсе буларак, Каршылыкларны карау комиссиясе (алга таба - Комиссия) төзелде. Комиссиядә тарифларны билгеләү турында карарлар проектларын әзерләгәндә һәм килештергәндә, аларны Тарифлар буенча дәүләт комитетының Идарә утырышына чыгарганчы барлыкка килгән мәсьәләләр буенча фикер алышалар.

Комиссиянең персональ составы дәүләти җайга салу өлкәләре буенча Тарифлар буенча дәүләт комитеты боерыгы нигезендә, Татарстан Республикасы дәүләт хакимиятенең кызыксынган органнары һәм иҗтимагый оешма җитәкчеләре тәкъдиме буенча раслана.

Комиссия әгъзалары даими нигездә иҗтимагый башлангычлар белән эшлиләр, бәяләр (тарифлар) билгеләүдә һәм башка карарлар кабул итү мәсьәләләрендә тигез хокукларга ия.

Комиссия әгъзалары күрсәтелгән тәкъдимнәр нигезендә Комиссиягә үз компетенцияләре нигезендә кертелгән һәм утырышларга үзләре билгеләгән мәсьәләләрне караганда гына чакырыла.

Комиссия рәисе итеп Тарифлар буенча дәүләт комитетының беренче урынбасары яки рәис урынбасары билгеләнә һәм ул әлеге эшчәнлек өлкәсендә идарә итүче булып тора.

Татарстан Республикасындагы гражданнарның ихтыяҗларын һәм мәнфәгатьләрен исәпкә алу, бәяләрне дәүләти җайга салу өлкәсендә дәүләт сәясәтен формалаштырганда һәм гамәлгә ашырганда Тарифлар буенча дәүләт комитеты эшчәнлегенең ачыклыгы һәм хәбәрдарлык принцибын үтәү максатларында, Комиссия составына Тарифлар буенча дәүләт комитеты каршындагы Иҗтимагый совет вәкилләре кертелә.

Комиссия эшчәнлеген оештыру-техник тәэмин итүне Тарифлар буенча дәүләт комитеты гамәлгә ашыра.

Комиссия әгъзалары Комиссия утырышының көн тәртибенә кертү (төшереп калдыру) буенча, Комиссия рәисенә мөрәҗәгать итеп, тәкъдимнәр белдерергә хокуклы.

Комиссия утырышын үткәрергә бер көн кала Комиссия әгъзасы Комиссия рәисенә үзенең утырышта катнашуы турында хәбәр итәргә тиеш.

Әгәр Комиссия әгъзасы Каршылыкларны карау комиссиясе утырышында катнаша алмаса, ул анда катнашу өчен үз вәкилен җибәрергә хокуклы. Комиссия әгъзасы вәкиле Комиссия утырышы беркетмәсенә кертелә торган аерым фикер әйтергә хокуклы.

Утырышта Комиссия әгъзасы булмаган очракта, карала торган мәсьәләләр буенча үз фикерен язмача яки электрон документ әйләнешенең бердәм ведомствоара системасы аша җибәрергә хокуклы.

Кызыксынган затларның Комиссия утырышында видеоконференция режимында катнашуы рөхсәт ителә.

Комиссия утырышын үткәрү регламентын рәислек итүче билгели:

докладлар өчен 5 минут вакыт бирелә,

өстәмә докладлар өчен 3 минут бирелә,

фикер алышуларда чыгыш ясау өчен 2 минут вакыт бирелә

белешмәләр өчен-1 минут вакыт бирелә.

Асылда мәсьәләләрне карау түбәндәге тәртиптә үткәрелә:

эш буенча вәкаләтле вәкил (җаваплы башкаручы), мәсьәләне әзерләү өчен җаваплы зат, кыскача гына эшнең асылы турында: эксперт бәяләмәсенең эчтәлеге (аңлатма язуы), башкарылган тарифлар (башка күрсәткечләр) турында сөйли. Эш буенча вәкаләтле вәкил (җаваплы башкаручы) булмаганда, эшнең асылы буенча структур бүлекчә җитәкчесе йә аны алмаштыручы зат доклад белән чыгыш ясый;

җайга салына торган оешма вәкиле, дәүләт хакимиятенең башкарма органы, җирле үзидарә органы белән кызыксынган җайга салына торган оешма вәкиле, Тарифлар буенча дәүләт комитеты һәм җайга салына торган оешма, дәүләт хакимиятенең башкарма органы, җирле үзидарә органы белән кызыксынган җайга салына торган оешма арасында Тарифлар буенча дәүләт комитетына элек тапшырылган каршылыклар формасы нигезендә карала торган мәсьәләгә карата төрле фикерләр белдерә;

якларның фикер алышуы;

Комиссия әгъзаларының тавыш бирү битен тутыру юлы белән карар проектын кабул итү турында тавыш бирүе.

Тавыш биргәндә Комиссия әгъзасы тәкъдим ителә торган проектка каршы яки аның файдасына тавыш бирә.

Комиссия әгъзаларының күпчелеге аның өчен тавыш бирсә, карар кабул ителгән дип санала. Тавышлар тигез булган очракта, карарны Комиссия рәисе кабул итә.

Тавыш бирү нәтиҗәләре буенча карар проекты нигез итеп йә үзгәрешләр һәм (яки) төгәлләштерүләрне исәпкә алып кабул ителә һәм беркетмә рәвешендә теркәлә.

Комиссия утырышында кабул ителгән карарлар тәкъдим итү характерында була, Комиссия утырышы беркетмәсе нигезендә рәсмиләштерелә, аны рәислек итүче раслый.

Комиссия утырышы беркетмәсенең күчермәләре Комиссия әгъзаларына җибәрелә.

Комиссия карары белән килешмичә, Комиссия әгъзасы үз фикерен язмача тәкъдим итәргә хокуклы. Бәяләр (тарифлар) билгеләү турындагы эш материалларына аерым игътибар бирелә.

Комиссия утырышында кабул ителгән карарлар, шулай ук аерым фикерләрне Тарифлар буенча дәүләт комитеты Идарәсе тиешле карар проектын караганда тыңлый.

Дәүләт комитеты рәисе карары нигезендә карарлар Комиссия әгъзаларыннан язмача сораштыру юлы белән кабул ителергә мөмкин (читтән торып килештерү).